تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

شهید سید حسن موسویShahid Seyed Hassan Mousavi

محل خدمت: ارتش شناسه ایثار شهید : 55007903 دسته:

شهید سیدحسن موسوی در سال 1345 در تهران و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. او از همان آغاز کودکی با مسجد انس گرفت و همیشه به همراه پدر و برادر خویش به مسجد می رفتند و رفتن خود به مسجد را به دوستان نزدیک متذکر می شدند و آنها را نیز به مسجد دعوت میکردند. او در فعالیتهای دینی مسجد شرکت داشته و از همان دوران مکبر خوبی در مسجد بوده است و از لحن و صدای خوشی نیز برخوردار بودند. حدود 13 ماه از دوره سربازی وی گذشته بود که در یک مأموریت  درون شهری در تهران به فیض عظیم شهادت نائل می شود و شمع فروزان زندگیش دوستان گردیده است.

تلاوت سوره مبارکه الرحمن به نیت این شهید

تماس بگیرید

203 بار دیده شده مقایسه

شهید سیدحسن موسوی در سال 1345 در تهران و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. او از همان آغاز کودکی با مسجد انس گرفت و همیشه به همراه پدر و برادر خویش به مسجد می رفتند و رفتن خود به مسجد را به دوستان نزدیک متذکر می شدند و آنها را نیز به مسجد دعوت میکردند. او در فعالیتهای دینی مسجد شرکت داشته و از همان دوران مکبر خوبی در مسجد بوده است و از لحن و صدای خوشی نیز برخوردار بودند. وی در کنار تحصیل اوقات فراغت را کار میکردند و در حرفه باطریسازی به کار مشغول بودند و در این راه نیز مانند بقیه فعالیتهایش بسیار منظم و دقیق و پرکار بودند به طوری که در دوره راهنمایی موفق به اخذ جواز باطریسازی می شوند و پدر گرامی وی برایش در نزدیکی محله مغازه ای را اجاره میکنند تا سید حسن بتواند بهتر و بیشتر فعالیت کند. احساس مسئولیت نمودن در قبال خانواده و درگیر شـدن بـا مشکلات اقتصادی خانواده موجب شد که وی ترک تحصیل نماید و صرفاً به کار باطریسازی بپردازد. وی در فعالیتهای اجتماعی و سیاسی کشور در دوران جوانی نیز شرکت داشته و بطور مرتب در تظاهراتها و راهپیمایی ها قبل و بعد از انقلاب شرکت فعال داشته اند. در محیط خانواده بسیار مؤدب و صمیمی بودند و نسبت به پدر و مادر خیلی احترام قائل بوده و همواره سعی میکرد تا رضایت آنها را جلب کند و هیچگاه نارضایتی آنها را به وجود نیاورد. در زمینه مسائل دینی به کوچکترها کمک میکرد و اطلاعاتی راکه لازم بود در اختیار آنها میگذارد. فعالیتهای وی ادامه داشت تا اینکه بـه صـورت داوطلبانه و قبل از موعد آماده رفتن به خدمت مقدس سربازی شد. از گذراندن دوره آموزش نظامی به تهران آمد و در کنار سربازی فعالیتهای خود را در امور فرهنگی و دینی ادامه می داد.  حدود 13 ماه از دوره سربازی وی گذشته بود که در یک مأموریت  درون شهری در تهران به فیض عظیم شهادت نائل می شود و شمع فروزان زندگیش دوستان گردیده است. خاموش می شود لیکن نور هدایت بخش زندگی خالص و پربرکت وی راهنمای خانواده و دوستان گردیده است.


یک درس ؛ یک تکلیف

بررسی شرح زندگی شهید سیدحسن موسوی ما را به سوی اهمیت نماز سوق می دهد. نماز از مهمترین و ضروری ترین فرایض و تکالیف اسلامی است که بر هر بالغ عاقلی واجب است. حتی در غوغای جنگ و غرقاب دریا نیز این تکلیف از مسلمان ساقط نمی شود و در آن شرایط باید به اختصار و به صورت ویژه برگزار شود. در بیان ارزش حیاتی و اثرات معنوی نماز همین بس که پیشوایان گرامی دین، نماز را ستون دین نامیده اند. اگر کسی عمداً آن را ترک کند دین خود را خراب کرده است. و در جایی دیگر وقتی که مردم طائف ضمن شرایط خود برای پذیرش اسلام از پیامبر گرامی خواستند که آنان را از نماز معاف دارد، حضرت فرمودند: اما نماز؛ همانا در دینی که نماز نداشته باشد، خیری در آن نیست.

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

سید حسن موسوی

نام مستعار

نام پدر

سیدمحمد

تاریخ تولد

1345

سن

21

تاریخ شهادت

1366/03/18

محل شهادت

تهران

شهادت در عملیات

نحوه شهادت

ماموریت داخل شهری

مزار شهید

درصد جانبازی

محله

ابوذر

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

249 المهدی عج الله تعالی فرجه

محدوده پایگاه

پایگاه فعالیت

پایگاه مقاومت بسیج شهدای خیبر

مسجد فعالیت

مسجد مسلم ابن عقیل علیه السلام

یگان خدمت

ارتش

سمت و رتبه

سرباز

رسته خدمت

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

شرکت در فعالیت های دینی مسجد

ورزشی

شغلی

باطری سازی

تحصیلات

سوم راهنمایی

رشته تحصیلی

محل تحصیل

در وصف شهید

از شهید سید حسن موسوی وصیتنامه ای بجا نمانده لیکن در اوصاف و شرح احوال وی پدر و مادر گرامی و نزدیکان چنین میگویند: مادر گرامی شهید سیدحسن موسوی اظهار می دارد سیدحسن برای نماز و دیگر واجبات اهمیت زیادی قائل بود و در منزل همیشه یادآور می شد که مقید بـودن بـه اصول دین و ارزشهای دینی موجب گردیده تا انقلاب ما پیروز شود و جوانهای ما با این رشادت و دلیری به جبهه ها بروند و از خود ایثار نشان دهند. ایشان خیلی از وقتها را روزه بودند و در تعلیم و تربیت نفس خویش بسیار کوشا بودند و از محرمات و گناه پرهیز نموده و خود را آلوده نمیکرد. از کوچکترین کارهایی که باعث سختی قلب شود پرهیز می نمود و به همین دلیل جوانی بسیار مهربان و رئوف بود. در تنهایی می نشست و تفکر می نمود و در این مواقع نیز به شعر می پرداخت که بیشتر جنبه عرفانی داشتند . پدر گرامی شهید سیدحسن موسوی در خصوص فرزند خـویش چـنـیـن بـان می دارد: سیدحسن فرزندی بود که من خیلی کمتر اینگونه جوانها را می بینم. وی در محیط خانواده به گونهای رفتار میکرد که موجب آزاد دیگران نشود و در محیط اجتماع و محله نیز از مستمندان دستگیری میکرد و به بزرگترها احترام میگذاشت و کلا جوانی مردمی بود و با آنها رابطه خوبی داشت. در مقید بودن او به اصول اعتقادی و واجبات بگویم که: روزی ما در منزل نبودیم و درب اطاقها قفل زده شده بود. وی وقتی از سرکار برگشته بود وقت صلاة ظهر، وضو میسازد و در همان حیاط مشغول نماز خواندن می شود. یکی از همسایه ها وی را در حین نماز خواندن دیده بود و این عمل او باعث شده بود که همان فرد به نماز روی آورد و به اهمیت آن واقف گردد که بعد از شهید شدن سیدحسن این موضوع تحت تأثیر قرار گرفتن خود را اعتراف کرده بود. بنده از وی یک انگشتر به یادگار دارم که این انگشتر همیشه به هنگام خواندن نماز با من است و موجب می شودکه یادشهیدهمیشه بامن باشدو نمازم را باروح عرفانی او جلا می دهم.

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “شهید سید حسن موسوی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.