تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

شهید باقر یوسفیShahid Bagher Yousefi

محل خدمت: سپاه پاسداران شناسه ایثار شهید : 00001345 دسته:

باقر یوسفی، یکم فروردین ۱۳۴۲، در روستای شفیع ‌آباد از توابع شهر قزوین به دنیا آمد. پدرش صادق، کارگر بود و مادرش مهری نام داشت. تا پایان دوره متوسطه در رشته ریاضی درس خواند و دیپلم گرفت. به عنوان پاسدار وظیفه در جبهه حضور یافت. بیست و نهم بهمن ۱۳۶۴، در فاو عراق بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. سال ها اثری از پیکرش به دست نیامد و سرانجام پیکر شهید باقر یوسفی 14 سال بعد از شهادت در تاریخ 1378/04/03 تفحص و به آغوش خانواده اش بازگشت. قبل از تفحص پیکر باقر یوسفی ، پدرش در فراق فرزند سوخت و دار فانی را وداع گفت.

تلاوت سوره مبارکه الرحمن به نیت این شهید

تماس بگیرید

428 بار دیده شده مقایسه
پیکر شهید 14 سال بعد از شهادت در تاریخ 1378/04/03 تفحص و به آغوش خانواده اش بازگشت.

سلام بر شاهدان همیشه تاریخ و پیروان شاهد بزرگ،سلام بر سجاده نشینان مسلخ عشق و بیدار دلان محضر خداو سلام بر آنانی که چنین گوهرانی را در دامان خود پروراندند که از عمت بلندشان جمهوری اسلام ی ایران پایدار و انقلاب اسلامی در اوج قله عزت و شرافت مشعل دار هدایت نسل های آینده تاریخ گردید. سلام و درود خدا بر باقر عزیز ،فجر آفرینان عرصه عشق و شهادت و بسیجی که هنوز نغمه های شبانه اش در توسل ها در محافل انس یارانش طنین انداز است. رادمردی که طریق شهادت برگزید و در هجرت از عالم ادنی به وادی ایمن و ملکوت اعلی رسید. فرشته عارفی که سیراب و سر مست از جرعه ارجعی الی ربک بر توسن شرف و عزت به معراج خون شتافت و در پیشگاه عظمت حق به شهود و حضور رسید و به لقا پروردگار نائل آمد.
آری باقر یوسفی و دیگر شهیدان و یاران و همراهان امام و فرزندان مخلص 8 سال دفاع مقدس این همسنگران ، در سخت ترین شرایط ، سیر حوادث کشور شدند و با پیشوا و امام کربلایی خود مکرر صحنه های عاشورایی را تکرار کردند و با همت ، تلاش ، اخلاص و ایمانشان و عنایت حق تعالی کشتی عظیم جمهوری اسلامی از طوفان حوادث به ساحل مقصود رهنمون گردید و اینک ما هستیم و یادگار امام و شهیدان. نظام جمهوری اسلامی و آنان نیز بر بسیط ارض نظاره گرند که چگونه ما از ثمره خونشان پاسداری می کنیم . بگذریم، در یک شب به یاد ماندنی که در سنگر بسیج مشغول پاسداری بودم ، شهید باقر یوسفی را ملاقات کردم. چهره ای شاد و دوست داشتنی داشت. انگار نور سعادت همچون هاله ای سیمایش را احاطه کرده بود.

متولد 1342/01/01 قزوین و تازه از امتحانات دیپلم فارغ شده که در تاریخ 1361/01/20 رسما به عضویت بسیج مسجد المهدی(عج) درآمد. او علت عضویتش را خدمت در راه خدا ، آگاهی بیشتر و علاقه به بعد فرهنگی بسیج عنوان نمود که با خدمت در این سنگر سهم کوچکی در انقلاب اسلامی داشته باشد . همراه با بسیج عضو رسمی سپاه شد و در بخش های مختلف سپاه و در راستای جبهه و جنگ فعال بود. اغلب در عملیات ها و مناطق عملیاتی بود و در پایگاه مقاومت المهدی نیز در رده های مختلف فرهنگی ،آموزشی ، نظامی و فرماندهی پایگاه ایفای نقش می کرد. با این ویژگی ها و با صدای زیبایش سوز و شور و حالی به یاد ماندنی در توسل ها داشت. شب های چهارشنبه به نغمه های خاصانه اش با خدا در توسل هایش گوش جان فرا می دادیم و این چنین است که باور نبودنش سخت و قبول ندیدنش دشوار و هنوز هم چشم به راهش هستم.

باقر عاشق امام و ائمه اطهار بود فردی لایق و مختلق به اخلاق نیک،صمیمی و دوست داشتنی بود.به بسیج و تشکل و سازماندهی و تقویت آن بسیار اهمیت می داد و گواه این مدعی همین بس که در طول خدمت در سپاه یک بسیجی فعال بود و به عنوان یک بسیجی در جبهه شرکت کرد و در عملیات بزرگ والفجر 8 در منطقه جنوب که به فتح شهر استراتژیک و بندری فاو منتهی شد ، در تاریخ 1364/11/21 به لقاء پرودگار شتافت. به راستی اگر مرگ آگاهانه در راه هدف مقدس و در راه خدا ، شهادت که این چنین است ، و منطق شهید ، چون شمع سوختن و نور بخشیدن است ، شهدا شمع محفل بشیریتند و پاسدار رشید اسلام فرمانده والامقام و بسیجی شهید باقر یوسفی شمع محفل دوستان است. و این از هنر اسلام و اهل بیت عصمت و به برکت پیروی از امام عاشورا سرچشمه گرفته که به فرموده امام راحل عظیم الشان این هنوز اول ماجراست و این ها همه از برکت سحر شهیدان ماست و ما در انتظار رویت خورشیدیم.

در انتظار رویت خورشید
یک سال از معراج سرخ و عارفانه شهید بی مزار باقر یوسفی گذشت .یار دیرین و خلوت نشین و محبوب بسیجی مان،عاشق بی قراری که تا اخرین لحظه حیات جز به معبود به چیزی دل نبست و جز در طریق شهیدان تلاش نکرد و جز در تقویت بسیج اندیشه نکرد و سرانجام پس از سال ها تلاش ،ایثار،صبر و استقامت در پروازی خونین با سرخ پوشان مهاجر به رضوان آفریدگار شتافت و به خیل راست قامتان جاودانه تاریخ پیوست.
اینکه به یاد لحظه لحظه های گرم و صمیمیش و به یاد زمزمه های عارفانه اش و به یاد سکوت مظلومانه لب های خونینش پیام خونش را که از اعماق جان و روحش برخواسته و نشات گرفته از نیت و هدف والا و مقدسش می باشد و به دست شهادت و با خون مکتوب گشته عینا بدون دخل و تصرف به گوش جان دیگران برسانیم.

باقر عزیز:
با قلب های شکسته مان در فراق تو و دیگر یاران شهیدمان صبور و استوار و مصمم هستیم تا اخرین لحظه حیاتمان تا اخرین قطره خونمان از ارمان های والا و مقدس مکتوب و شهیدانمان پاسداری کنیم.

1365/11/30

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

باقر یوسفی

نام مستعار

نام پدر

صادق

تاریخ تولد

1342/01/01

سن

19

تاریخ شهادت

1364/11/29

محل شهادت

جزیره فاو

شهادت در عملیات

والفجر 8

نحوه شهادت

اصابت گلوله

مزار شهید

بهشت زهرای تهران
قطعه 50 ردیف 5

درصد جانبازی

محله

باغ خزانه

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

247 محمد مصطفی صلی الله علیه

محدوده پایگاه

پایگاه فعالیت

پایگاه المهدی عجل الله تعالی

مسجد فعالیت

مسجد المهدی عجل الله تعالی

یگان خدمت

سپاه پاسداران

سمت و رتبه

رزمنده

رسته خدمت

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

مداح

ورزشی

شغلی

تحصیلات

دیپلم

رشته تحصیلی

ریاضی

وصیت نامه شهید

با سلام بر آقا زمان “عج”،آخرین حجت خدا در ارض وسلام بر نائبش امام خمینی و امت اسلام و شهیدان و رزمندگان.اینجانب باقر یوسفی،بنده رو سیاه درگاه خداوند متعال شهادت می دهم به یگانگی خداوند ونبوت رسول(ص) و امامت علی(ع) و یازده امام بعد از ایشان که مهدی “عج” صاحب الزمان خاتم ائمه هدی است. امیدوارم در زمره مسلمانان مومن و شهید قرار بگیرم.بنده ای که در طول زندگی چندین ساله خود توشه قابل عرضه به درگاهش ندارد،بنده ای گنه کار که نتوانسته بنده صالحی برای او باشد.امید به درگاه رحمتش دارم که حداقل با ریخته شدن خون به پیروی از اقا اباعبدالله در جهت احیای دین و ناموس کشور رضایتش را جلب نمایم.در این دنیای پست و فنا شدنی جز به او که ماندنی و جاوید ازلی است ندارم و در این بین انشالله که رسول الله (ص) و معصومین دست ما را گرفته و یاریمان کنند که اینان واسطه رحمت و فیض الهی هستند،به ویژه امام حسین(ع)سالار شهیدان و سالار قافله جهادگران و این انقلاب اسلامی است که دریچه جدیدی در مقابل افکار انسان های در بند،باز کرده و آنان را به سوی خداوند ورستگاری و سعادت می خواند و بی شک این اسلام است که درست ترین راه زیستن رانشان می دهد و در همین جا به خواهران و برادران عرض می نمایم که بدانید اسلام در تمام نقاط زندگی دنیوی و اخروی هدایت گر است و بهریت راه حل برای زندگی سعادتمندانه چرا که به گفته ایات کریم قران با فطرت انسانی هماهنگ است . من در اینجا از همه مسلمانان به ویژه خاصان درگاهش التماس دعا دارم به خصوص امام خمینی و شما عزیزان با آگاهی شناخت به دنبال این دین حریف حرکت کنید.
در همین راستا به شما عزیزان توصیه می کنم که از انقلاب که محتوایش اسلامی و رهبری ان روحانیت است ،پیروی کنید و این انقلاب مستضعفین می باشد و رسالت ان رساننده انسان صالح به وراثت زمین همچون موجی توفنده حرکت می کند و قدرت های استکباری را شکست خواهد داد و این شرطش یاری شما مسلمین می باشد که بر طبق آیه شریفه قران ،اگر شما دین خدا را یاری کنید ،خداوند نیز شما را یاری خواهد کرد .وبه خاطر همین دشمن در مقابل این موج توفنده سد می زند.انواع مختلف آن گروهک ها ،حیله های سیاسی ،وابستگی های فرهنگی و موانع اقتصادی و انحراف افکار جوانان ما و مسثله فعلی ان که بارز است ،جنگ است که این ترفند نیز به حول و قوه الهی شکست خورده،ولی این جنگ،جنگی است که ما را رشد داد،پیشرفت داد،حرکت و شکسن ومعنویت داد.
جنگ از طرف شما امت حزب الله یاری شده تا به این جا رسیده و بچه های شما با درک ارزش بالای جهاد عاشق شهادت شده اند و جهاد است که دری است از در های بهشت و در همین جا باید گفت که بهشت زیر سایه شمشیر هاست. این جبهه است که دانشگاه عشق و شهادت شده و خاکش مهر نماز رزمندگان است .چرا چون جبهه اسلام و امام زمان”عج” بر آن عنایت و نظر دارد و این بسیجیان عاشقند که در سنگر ها نماز وحشت و زیارت عاشورا می خوانند . به شما بسیجی ها عرض می کنم که شما اساسی ترین رکن انقلاب هستید و پایداری شما یعنی پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر جهان و شما وارثان مظلوم این انقلابید. به مسئولین جمهوری اسلامی عرض می نمایم که بیش از این به بسیج اهمیت داده و درباره آن برنامه ریزی و تفکر کنند ؛چرا که نظام جمهوری اسلامی هر چه پیشرفت داشته از این(بسیج)بوده و اینها در هر مقطع زمانی و موقعیت های مختلف انقلاب کارساز و تلاش گرند.
و بسیجی یعنی همه جامعه ایرانو بسیج پاکترین نهاد اسلامی است و بسیجی ها این قدر و ارزش خود را بیشتر شناخته و مواظب خود و دیگران باشند و این لازمه اش در خط امام و روحانیت و در خط امام ماندن است. منافقین می خواهند بیشترین ضربه را بزنند که شماها باید مواظب و مراقب باشید . برادران بسیج در انقلاب بیشتر باید فعال باشند و آموزش های عمیق نظامی را ببینند و از مسئولین هم بخواهند و همیشه خود را آماده نگه دارند که مسلمین جهان در انتظار شما هستند و باید مسئولین برای این مردم رنجدیده کار کنند و زحمت بکشند و در آخر عرض می کنم که از شما التماس دعا دارم.

به خانواده عزیزم می گویم:
مقاوم صبور استوار و مبارز باشید و هیچ غم به خود راه ندهید و راه اسلام را بروید و شما مرا ببخشید که عاق والدین نشوم و از زحمات شما که بی دریغ بوده تشکر وقدردانی می کنم و دست شما پدر و مادرم را می بوسم. به خواهران محترم خویش توصیه می کنم اسلام را رها نکنید و حجاب خویش را که حصار تقوا و عصمت است حفظ نمایید و از حضرت فاطمه (س) و زینب (س) در تمام ابعاد زندگی پیروی کنید.

و شما برادران کاظم و یاسر:
برادر کاظم شما زحمت زیادی درباره ما کشیدید .انشالله مورد قبول خدا باشد و مرا ببخشید یاسر را می خواهم که احکام اسلامی را بیاموزد و قاسمی در کربلای دیگری باشد. به دوستانم به ویژه بچه های بسیج می گویم از از من ناراحتی به شما رسید حلال نمایید شما ها را خیلی دوست دارم .انقلاب به شما نیاز دارد ،در جبهه،مدرسه،دانشگاه و در تمام ارگانهای دیگر جدی و پیگیر باشید.در نماز ها و دعا ها ما را فراموش نکنید.به خانواده ام می گویم اگر به فیض عظمای الهی نایل به شهادت رسیدم در میان شهدا در بهشت زهرا دفن نمایید و به دیدن ما بیایید.

به شما توصیه می کنم نماز را،زکات را،جهاد را و پیروی از اسلام را.
عمر عزیز و گرامی خود را به بطالت نگذرانید و قران را رها نکنید و تفسیر و شرح ان را از علمای اسلام بیاموزید و انسان حسابگر و با نظم باشید.حرفها زیاد، اما دیگر بس است . و شما و خانواده ام را به خداوند می سپارم و امید موفقیت شما را از خدا دارم .به امید پیروزی نهایی انقلاب اسلامی در جهان و به ویژه در جنگ انشالله

والسلام
جبهه جنوب 1364/11/14 ، التماس دعا ، باقر یوسفی
مراقب قدرت های شیطانی و پوشالی دشمن باشید

گالری تصاویر شهید

مصاحبه شهید

س:شما نظرتان را در رابطه با جنگ بفرمایید
در رابطه با جنگ ،نظر ها یک نظر متفق و متحدی است که مسلما نشات می گیرد از خط امام جنگ ،جنگی است تحمیلی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران که نماینده مستضعفین جهان است و این جنگ یک جنگی است علیه کلیه مستکبرین جهانی که در این کره خاکی رخ داده است. این طرف جبهه جمهوری اسلامی ایران از طرف مستضعفین یه ویژه مسلمین و آن طرف تمام کشور های و وابسته به استکبار جهانی هستند که بر علیه این نظام جمهوری اسلامی بر خواسته اند و می خواهند سدی در مقابل حرکت این نظام به وجود بیاورند تا از صادر شدن اسلام و فرهنگ اسلامی در سراسر جهان جلوگیری کنند ولیکن الحمدالله این جنگ همانطور که گفتم چنگی است به نفع مستضعفین و علیه مستکبرین و همچنان به پیش می رود.
در این جنگ،مسائل مختلفی را هم در داخل کشور توانسته ایم حل کنیم و این سد ها را از مقابل انقلاب برداریم،مثل مسئله منافقین ،بنی صدر و دیگر گروهک ها و توانسته ایم حقانیت خودمان را به همه ملت های مظلوم بفهمانیم. این جنگ بهنظر من همانطور که قران اسم ان را فرقان می گذارد ،مشخص کننده حق و باطل است و الان در چهنه گیتی جنگی است علیه حق و جنگی است برای تثبات حقانیت و صادر شدن قرهنگ اسلامیت و انسانیت در سراسر جهان.

س:پیام شما به خانواده و امت همیشه در صحنه حزب الله.
پیام از طرف بچه های رزمنده به نظر من پاکی و خلوص و پیام های راستی و صدق و صفاست.پیامی که باید برای مردم داشته باشیم بر اساس ایات قران و فرموده امام عزیزمان که در بیاناتشان همیشه اشاره می کنند:”فاستقم کما امرت” باید همانطور که خداوند تبارک و تعالی به پیامبرشان فرمودند استقامت کنند در سختی ها. ملت ما نیز باید در سختی ها استقامت کند،چون چون راهی که ما شروع کرده ایم یک راهی است نه برای کشور خودمان و نه برای مسلمین خودمان و نه در محدوده کشور خودمان بلکه برای تمامی مسلمانان ومستضعفین در سراسر جهان ،چرا که ما نماینده انسانیت هستیم،نماینده انسانیت اسلامی هستیم که در این جهان می خواهیم احقاق حق بکنیم.
پس پیام ما به مردم عزیزمان و کلیه مستضعفین در کشور های دیگر پیام استاقمت و مبارزه و پیام وحدت و اتحاد و پیام پشتیبانی از جنگ است. و دیگر اینکه این عزیزان رزمنده ملتمس دعای تمامی آن عزیزان و خصوصا خانواده های معظم شهدا و امت حزب الله و حضرت امام هستیم و خانواده خودم هم جزوی از این ملت هستند و هیچ فرقی نمی کنند،این بچه های رزمنده همگی از جمع خانواده هایشان آمده اند و اینجا دارند کار می کنند ،اینها پیامشان همان است که عرض کردم،پیام استقامت و به دنبالش وحدت مردم و پیروی از خط امام که خط راستین حضرت محمد (ص) است که الان امام به عنوان تجسم اسلام برای ما وجود دارند و ملت ما و رزمندگان ما باید از ایشان پیروی کنند،انشالله.
“باقر یوسفی،گروهان عابس”

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “شهید باقر یوسفی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.