تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

شهید محرم شکاریُShahid Muharram Shekari

محل خدمت: سپاه پاسداران شناسه ایثار شهید : 00103709 دسته:

شهید محرم شکاری در سال 1335 در شهر سراب به دنیا آمد. زندگی روستایی وی را بسیار پرکار و کوشا بار آورده بود. از لحاظ درسی جزه شاگردان ممتاز بوده و در کنار درس در کشاورزی به پدر کمکهای زیادی می کرد. در محیط خانواده بسیار مؤدب بود و به پدر و مادر خیلی احترام می گذاشت. در محل زندگی و محل کار به افرادی که از لحاظ فرایض دینی ضعیف بودند کمک میکرد و در این زمینه کلاسهای متعددی برقرار میگرد و به آنها آموزش می داد. شهید محرم شکاری 4 ماه پس از ورود به سپاه و تقریباً 3 ماه بعد از مراسم ازدواج، در منطقه سرپل ذهاب دریک عملیات پدافندی به فیض عظیم شهادت نائل می شود.

تلاوت سوره مبارکه الرحمن به نیت این شهید

تماس بگیرید

89 بار دیده شده مقایسه

شهید محرم شکاری در سال 1335 در شهر سراب به دنیا آمد. زندگی روستایی وی را بسیار پرکار و کوشا بار آورده بود. از لحاظ درسی جزه شاگردان ممتاز بوده و در کنار درس در کشاورزی به پدر کمکهای زیادی می کرد. در محیط خانواده بسیار مؤدب بود و به پدر و مادر خیلی احترام می گذاشت. در محل زندگی و محل کار به افرادی که از لحاظ فرایض دینی ضعیف بودند کمک میکرد و در این زمینه کلاسهای متعددی برقرار میگرد و به آنها آموزش می داد. خصوصاً به نوجوانان اصول دینی و واجبات را می آموخت. نسبت به واجبات اهمیت می داد و بر ارزشهای اخلاقی تأکید میکرد. در دوران انقلاب در فعالیتهای انقلابی شرکت داشته و بعد از انقلاب نیز این فعالیتها در مسجد و محله بیشتر شد. قبل از انقلاب در فروشگاه کوروش (قدس) کار میکردند که در آن زمان حضرت امام در مورد حجاب فتوا دادند و ایشان به دنبال آن روی کاغذی نوشتند که بی حجابی ممنوع و روی دیوار نصب کردند که روز بعد پس از آنکه به همین خاطر مورد ضرب و شتم قرار گرفتند از آنجا بیرون آمدند. پس از انقلاب با تشکیل سپاه پاسداران به استخدام سپاه درآمد و پس از طی دوره آموزش های نظامی به منطقه اعزام شد. در همین حین ازدواج کرد و در زندگی کوتاه متأهلی بسیار فردی مهربان و رئوف بود. به همسر محبت میکرد و احترام می گذاشت. ساده زیست بود و از تجملات پرهیز می نمود و در زندگی خیلی قانع بوده و قناعت می ورزید. دعاهای وی به هنگام نماز بسیار طولانی می شد و بسیار آرزوی شهادت میکرد. شهید محرم شکاری 4 ماه پس از ورود به سپاه و تقریباً 3 ماه بعد از مراسم ازدواج، در منطقه سرپل ذهاب دریک عملیات پدافندی به فیض عظیم شهادت نائل می شود.


یک درس ؛ یک تکلیف

….. یکی از نکات مهمی که در رفتار مادران شهدا در قبال شهید شدن فرزندان از خود نشان می دادند و می دهند (به عنوان درسی به جامعه) ، صبر و شکیبایی است. اما چهارم حضرت زین العابدین (ع) در ضمن دعای خود در سحرهای ماه مبارک رمضان می فرماید: خدایا به من ایمانی عطا کن که همواره با قلب و فکرم هماهنگ باشد. یقینی ده که بدانم جز خواست تو واقع نمی شود. و جز آنچه تو برایم خواسته ای به  من نمی رسد، و مرا به آنچه که در زندگی نصیبم کرده ای راضی و خشنود ساز. 

 شکیبایی، پذیرش و قابل انعطاف بودن در برابر حوادث اجتناب ناپذیر، برای بقای انسان در رویدادهای زندگی لازم است. گیاهان در برابر حوادث خم می شوند و با انعطاف خود توفان و تندباد و. … را از خود عبور می دهند و اگر در برابر آنها مقاومت کنند به ناچار درهم می شکنند و از بیخ و بن برکنده می شوند. امیر مؤمنان حضرت امـام علی ( ﷺ) می فرماید: کسی که صبر و بردباری موجب رهایی و خـلاص او نشـود، بی تابی هلاکش میکند. آن حضرت به فرزندش محمدحنفیه توصیه می کند: ضربات خردکننده نگرانی را با استقامت و تحمل درهم شکن و آن را از خود دور کن. خویشتن را به بردباری و صبر عادت ده که صبر، خصلت نیکویی است و نگرانی، ترس و حوادث دنیا را به وسیله آن بر خود هموار ساز. این نکته را نیز یادآور می شود که نباید خیال کنیم معنای صبر آن است که در برابر ستم و خیانت و زورگویی تسلیم شویم و به آن راضی باشیم و یا اگر سودجویان و استعمارگران وضعی به وجود آوردند، ما نیز خود را با آن تطبیق دهیم و فقط به انتظار سرنوشت بنشینیم. زیرا این پندار از نظر اسلام درست نیست و اسلام تأکید دارد که مسلمانان باید بکوشند تا عوامل فساد و ستم را براندازند و هیچگاه نمی توانند به آن تن بدهند و راضی باشند. حضرت امام جعفر صادق ( ﷺ ) می فرماید: ستمکار و کسی که به ستمکار کمک میکند و کسی که به کار او راضی و خشنود است، هر سه شریک ستم هستند.

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

محرم شکاری

نام مستعار

نام پدر

محمدحسین

تاریخ تولد

1335/05/10

سن

24

تاریخ شهادت

1359/08/07

محل شهادت

سرپل ذهاب

شهادت در عملیات

پدافندی

نحوه شهادت

حوادث ناشی از درگیری

مزار شهید

بهشت زهرای تهران
قطعه 24 ردیف 62 شماره 32

درصد جانبازی

محله

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

249 المهدی عج الله تعالی فرجه

محدوده پایگاه

پایگاه فعالیت

پایگاه مقاومت بسیج شهدای خیبر

مسجد فعالیت

مسجد مسلم ابن عقیل علیه السلام

یگان خدمت

سپاه پاسداران

سمت و رتبه

رزمنده

رسته خدمت

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

فعال فرهنگی مساجد

ورزشی

شغلی

پاسدار

تحصیلات

دیپلم

رشته تحصیلی

محل تحصیل

وصیت نامه شهید

شهید محرم شکاری وصیتنامه خود را با این آیه آغاز می نماید: کسانی که ایمان دارند در راه خدا مبارزه میکنند و کسانی که گـفر می ورزند در راه طاغوت ایستادگی میکنند. و ادامه می دهد: سوگند به خدا که با رضای خود به عضویت سپاه در آمدم، تا شاید این بنده روسیاه بتوانم با نثار خون ناقابل خود به دین خدمتی کنم و اگر لیاقت داشته باشم شهادت نسییم گردد. مادرجان برایم گریه نکن انشاءالله در روز محشر نزد حضرت فاطمه زهرا « » سربلند هستی، ما رزمندگان با سلاح خود و اگر سلاح نداشتیم با خون خود به مبارزه با دشمنان دین می رویم تا انقلاب مستضعفان به رهبری حضرت امام خمینی پیرو شود و اسلام را از دست جهانخواران شرق و غرب نجات دهیم. امید آن دارم که برادران بعد از ما راه ما را ادامه دهند و سلاح ما برگیرند و به مبارزه ادامه دهند. به امید روزی که مکتب جهانی اسلام سراسر گیتی را فراگیرد وپرجم لا اله الا الله بر همه نقاط جهان برافراشته شود.

تصویر مزار شهید

شهید محرم شکاری
تصویر مزار شهید محرم شکاری

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “شهید محرم شکاری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.