تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

شهید محمدرضا خوشبختShahid Mohammadreza Khoshbakht

محل خدمت: سپاه پاسداران شناسه ایثار شهید : 00000449 دسته:

یازدهم اردیبهشت ۱۳۴۵، در تهران چشم به جهان گشود. پدرش محمدعلی، خوار و بار فروش بود و مادرش ، معصومه نام داشت. تا سوم متوسطه در رشته علوم اقتصادی درس خواند. به عضویت سپاه پاسداران درآمد و علی رغم مخالفت پدر و مادر هر طور که بود خودش را به جبهه ها رساند. در سن 18 سالگی با دختر همسایه ازدواج نمود و حتی ازدواج هم مانع حضور وی در جبهه ها نشد. محمدرضا در سن 20 سالگی به فیض شهادت نائل آمد. او در عملیات کربلای 5 در منطقه شلمچه در تاریخ 1365/10/21 به لقاء پروردگار پیوست و پیکر مطهرش پس از حدود ده سال شناسائی و کشف شد و در تاریخ 1375/04/22 با تشییع با شکوهی در بهشت زهرا (س) در جوار سایر شهیدان دفاع مقدس به خاک سپرده شد .

تلاوت سوره مبارکه الرحمن به نیت این شهید

تماس بگیرید

375 بار دیده شده مقایسه

صبح روز پانزدهم اردیبهشت سال 1345 بود که محمدرضا در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. از همان کودکی پسری سر به راه و دین دار بود . 14 سالش بود که دشمن شروع به تجاوز به خاک ایران کرد و او با اینکه در سن و سال کمی بود ، علاقه زیادی به جنگ و شهادت داشت . هرچه به پدر و مادرش اصرار می کرد که رضایت نامه را امضا کنند ، آنها به علت کم سن بودن وی این کار را نمی کردند . خلاصه یک روز محمد رضا با خوشحالی ازمسجد برگشت و به پدر و مادرش  گفت که امام فرمودند بدون اجازه والدین هم می توان به جبهه رفت. روزی محمدرضا به قصد رفتن به جبهه با چند تن از دوستانش عازم پادگان امام حسین (ع) شد و این خبر به گوش پدر و مادرش رسید . آنها نیز به دنبال او به آنجا رفتند  تا وی را به خانه بیاورند. از اطلاعات پادگان محمدرضا را صدا زدند ولی او نیامد . بالاخره پیغام داد که اگر من را به خانه نبرید ، بیرون می آیم . پدر و مادر دیگر دلشان نیامد وی را باز گردانند و به این ترتیب محمد رضا به پیش پدر و مادر آمد و خداحافظی نمود .

18 سالش بود که با دختر نجیب همسایه عقد کردند و در طی نامزدی نیز از جبهه و جنگ دست نمی کشید و مدام در حال جنگ بود . بعد از یکسال و نیم خدمت مقدس سربازی قرار بود طبق قانون ، 6 ماه آخر را در شهر خودش خدمت کند ولی او در جواب مادر می گفت : من با نامزدم قرار گذاشته ایم که تا آخرین لحظه خدمتم را در جبهه بگذرانم و او نیز قبول کرده است و بعد به مادرش گفت : مادر اگر چیزی بگویم ناراحت نمی شوی ؟ مادرش گفت : بگو و او گفت؟‌ خداوند به تو 4 پسر داده ، آیا نمی خواهی یکی از آنها را در راه امام حسین بدهی ؟ و این حرف او به حقیقت پیوست و محمدرضا در سن 20 سالگی به فیض شهادت نائل آمد. او در عملیات کربلای 5 در منطقه شلمچه در تاریخ 1365/10/21 به لقاء پروردگار پیوست و پیکر مطهرش پس از حدود ده سال شناسائی و کشف شد و در تاریخ 1375/04/22 با تشییع باشکوهی در بهشت زهرا (س) در جوار سایر شهیدان دفاع مقدس به خاک سپرده شد .

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

محمدرضا خوشبخت

نام مستعار

نام پدر

محمدرضا

تاریخ تولد

1345/02/11

سن

20

تاریخ شهادت

1365/10/21

محل شهادت

شلمچه

شهادت در عملیات

کربلای پنج

نحوه شهادت

اصابت گلوله های تیربار تانک

مزار شهید

بهشت زهرای تهران
قطعه 50 ردیف 44 شماره 11

درصد جانبازی

محله

باغ خزانه

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

247 محمد مصطفی صلی الله علیه

محدوده پایگاه

پایگاه فعالیت

پایگاه المهدی عجل الله تعالی

مسجد فعالیت

مسجد المهدی عجل الله تعالی

یگان خدمت

سپاه پاسداران

سمت و رتبه

رزمنده

رسته خدمت

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

ورزشی

شغلی

پاسدار

تحصیلات

سوم متوسطه

رشته تحصیلی

علوم اقتصادی

محل تحصیل

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

بسم رب الشهداء والصدیقین

با سلام و درود به امام زمان (عج) و نایب برحقش امام خمینی و با سلام به خانواده عزیزم ، حال که این وصیت نامه را می نویسم چند روزی به شروع عملیات بزرگ نمانده و من خوشحال و شادمانم از اینکه خداوند به من توفیق جهاد در راه خودش را عطا کرد و من هم اکنون در کنار دیگر برادران رزمنده ام آماده نبرد با بعثیان می باشم .

پدر و مادر عزیزم نمی دانید در بین بچه ها چه شور و شوق عجیبی پیدا شده و همه یکدیگر را در آغوش می گیرند و همدیگر را می بوسند . همه چهره ها دگرگون شده و همه آماده رفتن به نزد پروردگار خویش هستند و همه آماده فدا شدن  و جان باختن در راه اسلام و قرآن هستند و می خواهند انشاالله راه کربلا باز و زیارت بارگاه امام حسین (ع) را به شما امت شهید پرور عطا کنند . انشاالله پدر و مادر عزیزم اگر خدا لطفی به من حقیر کرد و مرا بسوی خود فراخواند و مرا ازاین دنیای فانی برگرفت و به جهان هستی و همیشگی برد و من به شهادت رسیدم ، هیچ نگران نباشید چون در این دوره  زمانه مرگ عادی ننگ است . پس خوشحال و خندان باشید و فقط چمدانها را بسته آماده زیارت بارگاه حسینی باشید و من هم خودم به دیدار امام حسین (ع) می روم .

مادر عزیزم از شهادتم ناراحت نباش و از زحمات چندین ساله شما تشکر می کنم و از اینکه نتوانستم فرزند خوبی برای شما باشم مرا ببخشید و حلالم کنید و اگر خواستید گریه کنید فقط برای مظلومیت امام حسین (ع) و اسیری زینب (س) گریه کنید . چون این گریه ها همه اش دشمن شکن هستند .

پدر و برادرانم ، از شما هم معذرت خواهی می کنم که نتوانستم برای شما پدر عزیز فرزند خوب و برای شما برادرانم برادر خوبی باشم . شما هم مراحلال کنید فقط خواهش من از شما این است که بعد از شهادتم بدهی هایم را بپردازید و از آنها عذر خواهی کنید که نتوانستم زودتر بدهی ام را بپردازم  و خمس مابقی دارایی اندکم را بدهید . و باقی مانده در اختیار پدرم می ماند که در راه اسلام خرج کند و تنها وصیت من به شما این است که  امام را یاری کنید و فقط گوش به فرمان او باشید و یک لحظه او را تنها نگذارید و به خانواده شهدا سر بزنید و رابطه برقرار کنید .

خانواده عزیزم خصوصا پدر و مادر عزیزم از اینکه بدون اذن و اجازه شما آمدم مرا ببخشید و قول می دهم اگرشهید شدم شما را شفاعت کنم و جبران زحمات شما را بنمایم . پس خوشحال باشید و از من راضی باشید ( انشاالله که هستید ) تا من آسوده خاطر باشم  و با توپدر مهربانم سخنی دارم به برادر هایم بگو رو به مسجد و بسیج پا بگذارند که رضایت خدا و خلق خدا دراین است .

در پایان وصیت نامه ، از تمام دوستان ، آشنایان ، فامیلها و نزدیکان خود خداحافظی می کنم و از تمامی آنها حلالیت می طلبم و از آنان التماس دعا دارم . امام را دعا کنید .  امام را دعا کنید .

پدر، مادر ، خواهر و برادر ، همگی شما را به خدا می سپارم و شما  را به بسیج و مسجد و نماز جمعه دعوت می کنم .

تصاویر شهید

مزار شهید

مزار شهید محمدرضا خوشبخت
مزار پاسدار شهید محمدرضا خوشبخت

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “شهید محمدرضا خوشبخت”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.