تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

شهید مهدی بخشیShahid Mehdi Bakhshi

محل خدمت: بسیج مستضعفین شناسه ایثار شهید : 20311456 دسته:

شهید مهدی بخشی در سال 1342 در تهران در یک خانواده متوسط و مذهبی به دنیا آمد، شهید بخشی تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده و در زمان اوجگیری انقلاب اسلامی ترک تحصیل کرده و با وجود سن کم در تظاهرات منطقه ای شرکت میکردند. نحوه شهادت شهید بخشی را اینگونه نقل میکنند که: در یک شب که ایشان و دیگر همرزمانش در سنگر بودند، گلوله خمپاره 120 وارد سنگر شده و ایشان در اثر ترکش خمپاره به شهادت می رسند.

تماس بگیرید

7 بار دیده شده مقایسه

شهید مهدی بخشی در سال 1342 در تهران در یک خانواده متوسط و مذهبی به دنیا آمد، شهید بخشی تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده و در زمان اوجگیری انقلاب اسلامی ترک تحصیل کرده و با وجود سن کم در تظاهرات منطقه ای شرکت میکردند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بسیج سپاه پاسداران عضو شد و با شروع جنگ تحمیلی یک دوره سه ماهه به جبهه اعزام شد. بعد از پایان دوره به خدمت نظام وظیفه اعزام شدند و در یک عملیات در اثر اصابت یک گلوله به پشت سر مجروح شد. بعد از بهبودی مجدداً به جبهه رفت. بعد از چندی به مرخصی آمده و پس از پایان مرخصی و به هنگام عزیمت به منطقه، وقتی برای تهیه امریه عازم راه آهن بود در میدان راه آهن در اثر انفجار بمبی که منافقین گذاشته بودند برای بار دوم مجروح شدند، که این مجروحیت ناشی از سوختگی و ترکش خرده شیشه بود که بعد از مدتی بهبود یافته و نهایتاً به جبهه اعزام شد. نحوه شهادت شهید بخشی را اینگونه نقل میکنند که: در یک شب که ایشان و دیگر همرزمانش در سنگر بودند، گلوله خمپاره 120  وارد سنگر شده و ایشان در اثر ترکش خمپاره به شهادت می رسند.


یک درس ؛ یک تکلیف

یکی از مواردی که در شرح حال شهید بخشی به چشم می خورد حسابگر بودن اوست. در این باره آمده است: اگر (در دنیا) . خود را کشیدی در وقت حساب گرفتاری نداری و از آن باکی برای تو نیست. در آیات و روایات متعددی آمده است که انسان را به تذکر و محاسبه نفس می خوانند در یک فراغت نفس از امور دنیوی مانند آخر شب یا بین الطلوعین با حضور قلب و تفکری عمیق. پس کسی که بخواهد به مقام توکل، تسلیم و قرب برسد، باید از مرتبه علم به مرتبه ایمان تجاوز کند و به علوم ظاهر قانع نشود و ارکان و مقدمات حصول این حقایق را به قلب برساند تا این احوال حاصل شود. اگر در شب و روز چند دقیقه ای به حسب اقبال قلب و توجه آن ـ یعنی به مقداری که قلب حاضر است ـ نفس را محاسبه کند و در تحصیل نور ایمان، و از آن مطالبه نور ایمان کند، و آثار ایمان را از آن جستجو کند، خیلی زودتر به نتیجه می رسد. ممکن است در ابتدای امر، انس با این معانی برای نفس مشکل باشد و شیطان نیز به اشکال آن بیفزاید و انسان را زا تحصیل احوال عالیه مأیوس کند و برای انسان سلوک راه آخرت را بزرگ بنمایاند و مشکل کند و بگوید که این معانی مال بزرگان است و به ما ربطی ندارد، و حتی زمانی برسد که انسان را از آن متنفر کند، ولی انسان حق طلب باید به وساوس آن پلید بی اعتنا بوده و گمان نکند که راه خیلی مشکل است. بلی، اول مشکل نما است ولی اگر انسان وارد شـود، خـدای تعالی راههای سعادت را آسان و نزدیک می گرداند. بنابراین قبل از این که نامه اعمال ما به پیشگاه خدا، و قبل از آن به پیشگاه امـام زمـان ـ عجل الله تعالى فـرجـه الشـريف ـ برسد، بـایـد خـودمان نظر کنیم که ….

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

مهدی بخشی

نام مستعار

نام پدر

عرب علی

تاریخ تولد

1342

سن

22

تاریخ شهادت

1364/04/01

محل شهادت

کوشک

شهادت در عملیات

پدافندی

نحوه شهادت

حوادث ناشی از درگیری

مزار شهید

درصد جانبازی

محله

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

249 المهدی عج الله تعالی فرجه

محدوده پایگاه

پایگاه فعالیت

پایگاه مقاومت بسیج شهدای خیبر

مسجد فعالیت

مسجد مسلم ابن عقیل علیه السلام

یگان خدمت

نیروی مقاومت بسیج

سمت و رتبه

رزمنده

رسته خدمت

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

فعالیت فرهنگی

ورزشی

شغلی

سرباز

تحصیلات

پایان دوره دبیرستان

رشته تحصیلی

محل تحصیل

در وصف شهید

با توجه به اینکه از وصیتنامه شهید بخشی اثری باقی نمانده، لذا در وصف او مادر و برادرانش چنین سخن گفتند:

مادر شهید: مهدی از همان دوران جوانی خوشرو و خنده رو بود و همیشه سعی میکرد این صفات پسندیده را حفظ کند و من به بقیه فرزندان می گفتم که مثل مهدی باشید. وی در حین درس و تحصیل کار میکرد و قسمتی از هزینه های زندگی را تأمین می نمود. در نماز جمعه ها شرکت میکرد به آن اهمیت میداد. خیلی متواضع بود و هیچگاه به خود اجازه نمی داد که با اطرافیان با غرور برخورد کند و خوشرویی او در محله زندگی او زبان زد همه بوده و کسی از او گله و شکایتی نداشته است. ….. برادر شهید: از خصوصیاتی که از ایشان به یاد دارم یکـی ایـن کـه بـا هـمه یکنواخت برخورد میکرد و سعی می نمود تا بین افراد فرقی نگذارد و نسبت به هـمه مهربان و متواضع باشد. دیگر اینکه بسیار ساده و بی آلایش بود و هیچگاه لبـاس نـو نمی پوشید و حتی اگر لباس نو برایش تهیه میشد آن را به دیگران که نیازمند بودند میبخشید. سعی میکرد با مهربانی و تواضع خاصی که داشت دیگران را نصیحت کند و آنها را از امور غیراخلاقی بازدارد و از آنجائیکه خیلی خاکی بود، مخاطبان هم به نصایح او عمل میکردند. در منزل با همه بطور یکسان می گفت و می خندید و معمولاً در خلوتی می نشست و تعمق میکرد و نسبت به کارهایش خیلی حسابگر بود و از انجام کارهای بیهوده پرهیز می نمود. اهل ورزش بود و از این طریق اوقات فراغت خود را پر میکرد. در دو مرحله مجروح شده بود یکی در جبهه و دیگری در تهران، وقتی که برای آخرین اعزام خود به جبهه آماده می شد به شوخی به او گفتم که دفعه سوم کارت تمام است و در همین اعزام بود که به آرزویش رسید و شهید شد.

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “شهید مهدی بخشی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.