تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

شهید فیروز اسمعیلیShahid Firooz Esmaeli

محل خدمت: سپاه پاسداران شناسه ایثار شهید : 00000052 دسته:

شهید محمدحسین اسماعیلی در سال ۱۳۴۱ ساوه و در یک خانواده مذهبی و فرهنگی در تهران متولد شد.  پدرش اسماعیل ، کارگر کفش ملی بود و مادرش ، مهرانگیز نام داشت. دوران کودکی را تحت تربیت های پدر و مادر طی می نمود و روز به روز در امور اخلاقی و دینی رشد میکرد. در زمینه تحصیلی رشد خوبی داشت و در کنار تحصیل مطالعه می نمود و اطلاعات خود را بالا می برد و درک و فهم بالایی داشت. تا پایان دوره متوسطه در رشته تجربی درس خواند و دیپلم گرفت. در دوران جوانی از فرهنگ غنی اسلام بهره می جست و به مسائل اعتقادی و واجبات اهمیت زیادی می داد.

 

به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و در لشگر 27 محمد رسول الله مشغول به خدمت گردید. عازم جبهه های حق علیه باطل شد و به مبارزه با تجاوز رژیم بعثی عراق پرداخت. هفدهم تیر ۱۳۶۵ ، با سمت مسئول نیروی انسانی در عملیات کربلای یک ، در منطقه مهران محدوده قلاویزان بر اثر اصابت گلوله توسط نیروهای عراقی به شهادت رسید.

تلاوت سوره مبارکه الرحمن به نیت این شهید

تماس بگیرید

222 بار دیده شده مقایسه

ششم دی ۱۳۴۱، در ساوه چشم به جهان گشود. پدرش اسماعیل، کارگر کفش ملی بود و مادرش، مهرانگیز نام داشت. تا پایان دوره متوسطه در رشته تجربی درس خواند و دیپلم گرفت. به عنوان پاسدار در جبهه حضور یافت. هفدهم تیر ۱۳۶۵، با سمت مسئول نیروی انسانی در مهران بر اثر اصابت گلوله توسط نیروهای عراقی شهید شد. مزار او در بهشت زهرای تهران واقع است. او را محمد حسین نیز می نامیدند.

شهید محمدحسین اسماعیلی در سال ۱۳۴۱ در یک خانواده مذهبی و فرهنگی در تهران متولد شد. دوران کودکی را تحت تربیتهای پدر و مادر طی می نمود و روز به روز در امور اخلاقی و دینی رشد میکرد. در زمینه تحصیلی رشد خوبی داشت و در کنار تحصیل مطالعه می نمود و اطلاعات خود را بالا می برد و درک و فهم بالایی داشت. در دوران جوانی از فرهنگ غنی اسلام بهره می جست و به مسائل اعتقادی و واجبات اهمیت زیادی می داد. خصائص بارزی چون خوشرویی، ادب، ایمان، تقوا و اخـلاص داشتند و بدین خاطر محبوب خانواده و دیگران بودند. دیگران را بر خود ترجیح می داد و همیشه به آنها کمک میکرد. در جریانات پیروزی انقلاب در فعالیتها و تظاهرات شرکت میکرد و بعد از پیروزی انقلاب نیز در مسجد و بسیج فعالیتهایش را بیشتر نمود. وی پس از اتمام دوره متوسطه در دانشگاه قبول شد و در کنار آنها به صورت داوطلب آزاد طلبه مدرسه فیضیه نیز بود و در جميع جوانب خود را به طور عاشقانه ای رشد می داد و اظهار می داشت که خدمت بیشتر کردن، زحمت بیشتر کشیدن را هـم می خواهد. در برابر مشکلات صبور و در برابر والدین بسیار مؤدب بوده و به آنها خیلی احترام می گذاشت. در تزکیه نفس و نیز برپا داشتن نمازهای نافله و نماز شب تلاش میکرد و با هواهای نفسانی مبارزه میکرد. این شهید عزیز همزمان در دو جبهه مبارزه میکرد، یکی جهاد با نفس و جهاد اکبر و دیگری جهاد اصغر و مبارزه با دشمنان دین و میهن. و خدای تعالی خریدار چنین انسان والایی است که سرانجام در تیر ماه سال ۱۳۶۵ در مهران منطقه قلاویزان در عملیات کربلای ۱ با شهامت شهد شهادت نوشید و به لقاءالله پیوست.

 

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

فیروز اسمعیلی

نام مستعار

محمد حسین

نام پدر

اسمعیل

تاریخ تولد

1341/10/06

سن

24

تاریخ شهادت

1365/04/17

محل شهادت

قلاویزان
مهران

شهادت در عملیات

کربلای یک

نحوه شهادت

اصابت گلوله

مزار شهید

قطعه 53 ردیف 135 شماره 13

درصد جانبازی

محله

سجاد جنوبی

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

249 المهدی عج الله تعالی فرجه

محدوده پایگاه

پایگاه فعالیت

پایگاه مقاومت بسیج شهدای خیبر

مسجد فعالیت

مسجد امام خمینی(ره)

یگان خدمت

سپاه پاسداران
لشگر 27 محمد رسول الله

سمت و رتبه

معاونت پرسنلی

رسته خدمت

اداری

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

ورزشی

شغلی

پاسدار

تحصیلات

دیپلم

رشته تحصیلی

علوم تجربی

محل تحصیل

وصیت نامه شهید

شهید وارسته و عاشق محمدحسین اسماعیلی وصیتنامه سراسر عشق خود را چنین آغاز می کند :

خشنودم که خدای یکتا پروردگارم، اسلام دینم، قرآن کتابم، کعبه قبله گاهم، حضرت  محمدو پیامبرم، حضرت علی (ﷺ) و حضرت امام حسن (ﷺ) و امام حسین (ﷺ) و فرزندانش یکی پس از دیگری پیشوایان و رهبران مـن هستند، با دوستانشان دوستی میکنم و از دشمنانشان بیزارم.

اکنون که قلم به دست گرفته و قصد نوشتن وصیتنامه را دارم، نمی دانم چه بگویم، و با خود میگویم یعنی چیزی دارم که بگویم، یک عمری گناه و معصیت کردم، در غفلت بودم، حالا چه دارم که بگویم. قلم در بین انگشتان می لرزد گریه ام میگیرد و قطرات اشک بر روی ورقها می ریزند. لیکن از باب تکلیف و وظیفه چـنـد نکته ای را بیان می دارم امید که خداوند مرا مورد لطف و رحمت خود قرار دهد. همه انسانها روزی از این دنیای فانی رخت خواهند بریست و بسان مسافری است که باید برود. در طی این مسیر عده ای از مسافران خوابند، عده ای دیگر در پی لذات دنیوی، و عده ای نیز فرزند آخرت. مسافری که خود را فرزند آخرت می داند همواره در حال راز و نیاز با معبود خویش بوده و از گناهان دوری می جوید تا آنکه خدای تعالی زندگانی جـاویـد بـه او ارزانی می دارد. و خوشا به این افرادکه خودرا از تعلقات دنیاوارسته نموده و دل به خـدا بسته اند تا آنجا که پرواز میکنند و این نوع رفتن با ارزش است و هر کسی را نصیب نمی شود.

در معبد عشـق جـان فـدا بـایـد کـرد    یعنی به حسین (ع) اقـتـدا بـایـد کرد

بی سر بـه لقـا يـار بـایـد رفـتـن       دینی است که اینگونه ادا باید کرد

شهید گرانقدر در پایان وصیتنامه خویش به ۱۴ نکته اشاره میکند:

۱ ـ تأمل و تعمق در آیه انالله وانا الیه راجعون ۲ ـ اهل تحقیق و مطالعه بودن ۳ – قدر و ارزش قائل شدن برای اسلام و انقلاب و رهبری ۴ – محبت به یکدیگر و ایجاد فضای تفاهم و وحدت ۵ ـ شاکر بودن بر نعمتهای خدا و صابر بودن در شدائد زندگی ۶ – حزب اللهی بودن و حزب اللهی ماندن ۷ ـ تعلق خاطر نداشتن به امور دنیوی ۸ ـ تحصیل علم وكسب معرفت الهی ۹ – توسل به اهل بیت علیهم السلام ۱۰ – استوار و ثابت قدم بودن در دین ۱۱ ۔ به فکر شهدا بودن ۱۲ – تربیت فرزندان بر اساس تربیت دینی و اسلامی ۱۳ – تقوی داشتن ۱۴ ۔ تلاوت دسته جمعی سوره واقعه.

تصاویر شهید

مناجات شهید

شهید اسماعیلی در فرازی از مناجات خود آورده است :

خدایا بیگانه ای در میان آشنایانت هستم، خدایا اگر این آلوده را از میان گلستان و گلزار گلهای خوشبو و باصفا و با محبت برنداری، می ترسم این بوی بد «که خودم باشم» آن پاکها را و آن گلهای خوشبو را اذیت کند و تاب تحمل مرا نداشته باشند و سرانجام تصمیم بگیرند که به یکدیگر نشان دهند و آن وقت دیگر آبرویی نمی ماند… و شرمندگی بیش از پیش. خدایا هم اکنون که آنها نمی دانند بیا و دستم بگیر و از این جا بیرونم کن.

هر جه خودت دوست داری بینداز تا به بیچارگی خویش مشغول گردم یا اینکه …. اگر این تصمیم بگیری را بگیری ای مهربان، چون خواست توست با جان پذیرا هستم.

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “شهید فیروز اسمعیلی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.