تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

شهید علیرضا ایزدیShahid Alireza Izadi

محل خدمت: ارتش شناسه ایثار شهید : 55000807 دسته:

جوان 22 ساله ای که هنوز غنچه جوانی او نشکفته بود پرپر شد، در صبحگاه روز 9 آبانماه 1339 در خانواده متوسط و زحمتکش مذهبی در یکی از محلات جنوب تهران کودکی چشم به جهان هستی گشود، این کودک آخرین فرزند خانواده 7 نفری می باشد که سه برادر بزرگتر و یک خواهر قبل از آن به دنیا آمده بودند و پس از مشورت نام او را علیرضا می نهند. تا چهارم متوسطه در رشته اقتصاد درس خواند. بیکار بود. به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت. شانزدهم اسفند 1361 ، با سمت تک تیرانداز در عین خوش بر اثر اصابت ترکش به سر توسط نیروهای عراقی شهید شد. مزار او در بهشت زهرای تهران واقع است.

تلاوت سوره مبارکه الرحمن به نیت این شهید

تماس بگیرید

87 بار دیده شده مقایسه

جوان 22 ساله ای که هنوز غنچه جوانی او نشکفته بود پرپر شد، در صبحگاه روز 9 آبانماه 1339 در خانواده متوسط و زحمتکش مذهبی در یکی از محلات جنوب تهران کودکی چشم به جهان هستی گشود، این کودک آخرین فرزند خانواده 7 نفری می باشد که سه برادر بزرگتر و یک خواهر قبل از آن به دنیا آمده بودند و پس از مشورت نام او را علیرضا می نهند.

علیرضا دوران کودکی را همانند کودکان دیگر با فراز و نشیب هایی سپری می کند. از همان کودکی به خاطر وجود زمینه مذهبی در خانواده علاقه خاصی به نماز و قرآن و روزه و دیگر فرایض دینی از خود نشان می دهد. در سن 6 سالگی وارد دبستان شد و همچون شاگردان دیگر با موفقیت تمام دوران دبستان را به اتمام رساند و دوران متوسطه را در یکی از دبیرستان های جنوبی تهران مشغول تحصیل شد. وی در این دوران یعنی کلاس های دوم و سوم دبیرستان با چند تن از همفکران خود اقدام به تأسیس کتابخانه مسجد باب الحوائج محله نمود و با تبلیغات فراوان توانستند اعضای زیادی را به عضویت کتابخانه درآورند؛ علاوه بر این بخشی از مسئولیت عزاداری نوحه خوانی ماه های محرم به عهده ایشان بود (نظر به اینکه خانواده ما قبل از تولد ایشان علاقه خاصی به سالار شهیدان حضرت سید الشهدا علیهالسلام داشت و دهه اول ماه محرم هنوز نیز متعلق به ابا عبدالله الحسین می باشد) به این خاطر علاقه به نوحه خوانی ماه های محرم ناشی از این عزاداری است.

هنوز دوران دبیرستان به اتمام نرسیده بود که در همان اوضاع و احوال بود که انقلاب اسلامی ایران به رهبری زعیم عالیقدر حضرت آیت العظمی امام خمینی آغاز گردید او مانند دیگر افراد ایرانی و مسلمان شروع به فعالیت در راه پیشبرد انقلاب اسلامی ایران کرد. برای اینکه در سال 1353 پدر و مادر او با رساله امام به مکه معظمه مشرف شده بودند در آن سال های خفقان ستم شاهی که کسی قدرت نام بردن امام را نداشت به این خاطر پدر و مادر همیشه قبل از انقلاب بزرگی مقام امام را در خانواده بازگو کرده بودند.

البته در آن دوران دیگر نیاز به بازگو کردن مقام و منزلت امام نبود. آنقدر سریع و بدون توقف بود که یکی پس از دیگری ستون های ظلم فرو می ریخت، هیچکس حتی ابرقدرت ها نه پیش بینی آن را کرده بودند و نه می توانستند کوچکترین تزلزلی در اراده ملت قهرمان ایران ایجاد نمایند، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه گوش به فرمان امام بود تا اینکه جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شروع شد و با شروع جنگ تحمیلی نیروهای حزب الله گوش به فرمان شدند. وی که هنوز در سنگر مدرسه برای نابودی ابرجنایتکاران مشغول تحصیل بود و در پی فرصت بود تا بتواند دین خود را به این انقلاب و مردم ادا نماید در این زمان دست از تحصیل کشید و خود را به اداره وظیفه عمومی معرفی کرد.

دوران آموزشی در لشکر 21 حمزه به زودی شروع شد. به محض ورود به دوران آموزشی به عضویت سیاسی ایدئولوژی لشکر که تازه پایه گذاری شده بود درآمد و در مدت کوتاه فعالیت ارشادی زیادی نمود و بالاخره دوران آموزشی به اتمام رسید و مستقیماً به جبهه خوزستان اعزام گردید و در گردان 138 تیپ 1 لشکر 21 حمزه با کفار بعثی به پیکار پرداخت. با حضور دائم و پیگیر ازتجاوزات خصم کافر و صهیونیست مانند همسنگران خود دفاع نمود.

این حضور 18 ماه به طول انجامید و پس از شرکت در چندین حمله بزرگ مانند فتح المبین، فتح الفتوح، بیت المقدس، رمضان، حرم و بالاخره در شامگاه روز 1361/12/16 در عملیات والفجر و لیال عشر با رمز یا الله – یا الله – یا الله در کربلای عین خوش با ترکش گلوله توپ صدامیان کافر در حالی که مشغول پاسداری از اسلام و قرآن و میهن اسلامی بود به درجه رفیع شهادت نائل گردید و پیکر مطهرش در گلزار شهدای بهشت زهرا قطعه28 ردیف 91 شماره 22 به خاک سپرده شد.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.


 شهید علیرضا ایزدی در نهم آبان 1339 ، در کرج چشم به جهان گشود. پدرش احمد، کارگر بود و مادرش، زهرا نام داشت. تا چهارم متوسطه در رشته اقتصاد درس خواند. بیکار بود. به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت. شانزدهم اسفند 1361 ، با سمت تک تیرانداز در عین خوش بر اثر اصابت ترکش به سر توسط نیروهای عراقی شهید شد. مزار او در بهشت زهرای تهران واقع است.

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

علیرضا ایزدی

نام مستعار

نام پدر

احمد

تاریخ تولد

1339/08/09

سن

22

تاریخ شهادت

1361/12/16

محل شهادت

عین خوش

شهادت در عملیات

نحوه شهادت

اصابت ترکش به سر

مزار شهید

بهشت زهرای تهران
قطعه 28 ردیف 91 شماره 22

درصد جانبازی

محله

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

محدوده پایگاه

پایگاه فعالیت

مسجد فعالیت

یگان خدمت

ارتش

سمت و رتبه

رزمنده

رسته خدمت

تک تیرانداز

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

ورزشی

شغلی

سرباز ارتش

تحصیلات

چهارم متوسطه

رشته تحصیلی

اقتصاد

محل تحصیل

نامه ی شهید

به حضور محترم خانواده عزیزم رسیده ملاحظه فرمایید.

پس از تقدیم عرض سلام امیدوارم حالتان خوب بوده باشد. باری اگر بخواهید از احوالات اینجانب باخبر شوید الحمدلله جای هیچگونه نگرانی در بین نیست. بله ما از تهران به اهواز رسیدیم و در اهواز یک روز ماندیم و بعد از یک روز ما را به ؟ تقسیم کردن و من این نامه را که برایتان می نویسم در سنگر مستقر شدیم. من در گردان ارکان 110 مستقر شدم و به خرمشهر و به واحدهای دیگر آب میرسانم خوب جواب نامه را برایم بنویسید تا از وضعتان اطلاع پیدا کنم. حال آقا و خواهران عزیزم و محمدرضا و آقا رضا و صادق خان و سهیلا خانم چطور است؟ من از سنگر سلام گرم را برایتان می فرستم.

خوب اینجا دیشب باران عجیبی می آمد، جای شما خالی توی همه سنگرها باران آمده بود ولی خوشبختانه به سنگری که ما در آن بودیم باران هیچ اثری نکرده بود.

خوب بگذریم، سلام مرا به تمام دوستان و آشنایان برسانید. من دیگر عرضی ندارم، سلامتی شما را از خدای بزرگ خواستارم. خدانگهدار.

با آرزوی طول عمر برای امام

قربان شما علیرضا

1361/08/19

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر با ریختن خون من دین محمد (ص) پابرجاست ای سلاح ها مرا دریابید.

ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون.

آنان که در راه خدا کشته شده اند آنها را مرده مپندارید، بلکه آنان زنده اند و نزد خدای خود روزی دارند.

ضمن عرض سلام به پدر و مادر عزیزم، اکنون که در این راه قدم می گذارم نه برای انتقام بلکه برای خدا و برای احیاء اسلام و قرآن، هر تیری به طرف دشمن نشانه روم به خاطر خدا و هر تیری که به سوی من می آید برای رضای خدا، من خودآگاهانه این راه را انتخاب نموده، راهی که حسین علیه السلام برای خویشتن انتخاب نمود.

و اما پیامی برای مادرم با سلامی گرم که آکنده از مهر و محبت می باشد. مادرم بر خود ببال و افتخار کن که یگانه فرزندت را در راه خدا هدیه نمودی، شیردل و صبور باش و جامه نو بپوش و شادی کن و بر مزارم شیرینی تقسیم کن چون یوم ندارد در شب زفاف دامادی گریه کرد. مادر به برادرانم و خواهرانم بگو شادی کنند و گریه نکنند زیرا برادرشان داماد شده که خلعت دامادی اش کفن و حنای عروسی اش خون و حجله زفافش قبر و چه جشنی بهتر از اینکه همچون قاسم بن الحسن به لقاءالله پیوستم، و از خواهرم انتظارم دارم زینب گونه راه پرافتخارم را ادامه دهند.

ضمن عرض سلام گرم به پدر عزیز و بزرگوارم:

پدرجان افسوس که فرصت نشد از زحمات بی دریغ شما تشکر و رضایتتان را جلب نمایم، امیدوارم که در این مصیبت استوار و شکست ناپذیر باشی و مادر داغدیده ام را دلداری دهی و حاصل زحماتتان را با ریخته شدن خون من از شکوفایی درخت اسلام بچیند.

سروده شهید

مادر ای گهر یکدانه من                                               ای فروغ دل و کاشانه من

مادر ای صورت وسیرت نیکو                          مادر ای پادشه خلق نکو

مادر ای الهه مهر و وفا                                      مادر ای آینه ای از لطف خدا

مادر ای پاک دل نیک سرشت                         ای بزید قدمت باغ بهشت

ای وجود تو به از در و گهر                                          عاجز از وصف توام ای مادر

بهر من هر شب که بیدار شدی                         زار و دل خسته و بیمار شدی

هرچه گفتم سخن سخت و درشت                   هرچه بر صحبت تو کردم پشت

گر سفر رفتم نالان گشتی                                 بر آمدنم چون گل خندان گشتی

من دانم به خدا غمگینی                                               زار و افسرده دل می کنی

گر حبیبت ز تو دور افتاده                                            گر که تن بر غم هجرت داده

بهر آسودگی خاطر توست                               بهر شادی دل نادر توست

گوهر عمر منی تاج منی                                   کعبه و مسجد و معراج منی

تصویر مزار شهید

 شهید علیرضا ایزدی
تصویر مزار شهید علیرضا ایزدی

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “شهید علیرضا ایزدی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.