تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

شهید علی ندایی اسمرزShahid Ali Nedayi Asmars

محل خدمت: سپاه پاسداران شناسه ایثار شهید : 14003065 دسته: ,

این شهید بزرگوار در يكم تير 1345 ، در شهرستان تهران ديده به جهان گشود. پدرش صاحبعلي و مادرش سريه نام داشت. سیزده ساله بود که نماز خواندن را شروع کرد و از همان زمان به مسائل امر به معروف و نهی از منکر توجه خاصی نشان می داد. در هنگام پیروزی انقلاب اسلامی در فعالیتهای انقلابی شرکت داشت و در تظاهراتها و راهپیمایی ها شرکت میکرد و به همراه دیگر جوانان پرشور انقلابی در ایام الله 17 شهریور و 22 بهمن از مبارزان بود. تا پايان دوره راهنمايي درس خواند. به عنوان پاسدار وظيفه در جبهه حضور يافت. هفتم اسفند 1362 ، با سمت فرمانده دسته در جفير بر اثر اصابت تركش به شهادت رسيد. مزار وي در بهشت‌زهراي زادگاهش قرار دارد.

تلاوت سوره مبارکه الرحمن به نیت این شهید

تماس بگیرید

195 بار دیده شده مقایسه

شهید علی ندایی در سال 1345 در تهران به دنیا آمد. خانواده او که از اهالی روستای اشمرز در اردبیل هستند خانواده ای مذهبی می باشند و با توجه به همین زمینه او در زمان نوجوانی و جوانی به امور مذهبی علاقه خاصی داشت. سیزده ساله بود که نماز خواندن را شروع کرد و از همان زمان به مسائل امر به معروف و نهی از منکر توجه خاصی نشان می داد. در هنگام پیروزی انقلاب اسلامی در فعالیتهای انقلابی شرکت داشت و در تظاهراتها و راهپیمایی ها شرکت میکرد و به همراه دیگر جوانان پرشور انقلابی در ایام الله 17 شهریور و 22 بهمن از مبارزان بود. پس از تشکیل بسیج، علی به عضویت بسیج درآمده و فعالیتهای انقلابی خود را به شکل جدیدتری آغاز کرد و در کنار تحصیل به فعالیتهای بسیج نیز اهمیت می داد. قبل از آغاز جنگ تحمیلی با گروهک منافقین برخورد میکرد و تا جاییکه که امکان داشت جوانانی را که فریب منافقین را خورده بودند با روی خوش برخورد میکرد و آنها را راهنمایی می نمود. در دوران تحصیلات راهنمایی بود که همزمان با آغاز جنگ، وجدان آگاه و بیدارش آرام نمی گرفت و عاشق رهبر بود و خودش را سرباز امام می دانست. از این جهت به عضویت سپاه درآمد. یک دوره آموزش نظامی را گـذرانـد و سپس راهـی کـردستان شد. در کردستان و در درگیری با دموکراتها زخمی شد. پس از مدت کوتاهی هـنوز سلامت کامل نیافته بود که در بهمن ماه سال 1361 راهـی جـبهه های جنوب گردید و در عمليات والفجر 1 شرکت داشت. در این زمان وی در حفاظت مجلس مشغول خدمت بود ولی روح او فقط در میدان مبارزه آرامش پیدا میکرد و از این جهت بارها به   جبهه ها اعزام می شد. در آخرین اعزامها بود که رفتار علی به گونه ای دیگر شده بود و سیه از حالات معنوی او تعجب میکردند و دیگر معلوم شده بـود کـه گـاه شـهادت نزدیک است. او در بهمن 1362بار دیگر به جبهه های جنوب اعزام شد و در عملیات خیبر به عنوان فرمانده دسته مشغول خدمت گردید که در همین عملیات او به آرزوی خویش رسید و به فیض عظیم شهادت نائل آمد.


یک درس ؛ یک تکلیف

شهید علی ندایی در متن وصیتنامه خویش به نیت خود از جهاد اشاره کرده است. این مسئله که برگرفته از تعالیم الهی و تبلور آن در وجود شهید است در آیات و روایات زیادی به آن اشاره شده است. حضرت امام صادق ( ﷺ) می فرماید: خداوند متعال در روز قیامت مردم را بر وفق اندیشه و نیّتهای قلبی آنها محشور می گرداند. لذا نيت نه تنها در کیفیت عمل و ارزش آن مؤثر است، بلکه در ساختار شخصیت انسان نیز تأثیر بسزایی دارد. یعنی کسی که برای غنیمت به جبهه می رود با کسی کـه بـرای رضای خدا می جنگد مساوی نیستند. ظاهر امر یکی است یعنی هر دو می جنگند ولی تفاوت امر در انگیزه و نیت آنها نهفته است. حضرت امام صادق فول » بندگان خدا را به سه دسته تقسیم می نماید: گروه اول از روی ترس از آتش جهنم خدای تعالی را پرستش میکنند که این پرستش بردگان است. گروه دوم به خاطر اجر و مزد خدای را می پرستند که پرستش اینان عبادت نوکران است و گروم سوم چون خدا را دوست دارند او را می پرستند و این عبادت آزادگان است که نه اجیرند و نه برده، بلکه به خاطر علاقه به خدا و از روی اخلاص، عبادت میکنند و این بالاترین عبادت است.

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

علی ندایی اسمرز

نام مستعار

نام پدر

صاحبعلی

تاریخ تولد

1345/04/01

سن

17

تاریخ شهادت

1362/12/07

محل شهادت

جفیر

شهادت در عملیات

خیبر

نحوه شهادت

اصابت ترکش

مزار شهید

بهشت زهرای تهران
قطعه 27 ردیف 3 شماره 13

درصد جانبازی

محله

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

249 المهدی عج الله تعالی فرجه

محدوده پایگاه

پایگاه فعالیت

پایگاه مقاومت بسیج شهدای خیبر

مسجد فعالیت

مسجد مسلم ابن عقیل علیه السلام

یگان خدمت

سپاه پاسداران

سمت و رتبه

رزمنده

رسته خدمت

پاسدار

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

شرکت در تظاهرات و فعالیتهای انقلابی

ورزشی

شغلی

پاسدار

تحصیلات

سوم راهنمایی

رشته تحصیلی

محل تحصیل

وصیت نامه شهید

شهید علی ندایی وصیتنامه خویش را با واژه زیبای شهادت آغاز نموده و چنین نوشته است: شهادت ؛ تزریق خون بر پیکر جامعه است و چه عاشقانه، شهدای ما این راه را انتخاب کرده اند و به آن رسیده اند. اما چگونه می توان به آن رسید؟ اگر کمی غفلت کنیم دنیا ما را فریب می دهد. ما برای امتحان آفریده شده ایم و خوشا به حال آنانکه از این امتحان سربلند و پیروز بیرون آیند و جهاد در راه خـدا یکی از این میدانهای امتحان است. خداوندا ؛ تو گواهی که نیت ما از جهاد جز برای اعتلای کلمه حق هدف دیگری نبوده و خواستیم که با نثار خون خود رضایت تو را جلب نماییم و از اسلام دفاع کنیم. و شما ای مردم ؛ مدیون خون شهداء هستید و نبایستی که خون آنها پایمال گردد. به اسلام عمل کنید و پ و پیرو خط امام باشید و از او اطاعت نمایید و پند و اندرزهای او را جامه عمل بپوشانید. سخن دیگر من درباره نماز است. نماز مانند نهری است که روزانه پنج بار تن و جان را در آن شستشو می دهیم و اگر از این نهر دور شویم آلودگی ها تن و جان ما را فرامی گیرد و موجب خسران است.

تصویر مزار شهید

شهید علی ندایی اسمرز
تصویر مزار شهید علی ندایی اسمرز

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “شهید علی ندایی اسمرز”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.