تخفیف‌ها و قیمت جشنواره‌ها در قیمت فروش در نظر گرفته نمی‌شود
توجه : برای فیلتر کردن نمایش ها در نمودار بر روی عنوان هریک کلیک کنید .

سردار شهید محمد ناظریJeneral Mohammad nazeri

محل خدمت: سپاه پاسداران شناسه ایثار شهید : 00122658 دسته:

سردار شهید محمد ناظری متولد سال ۱۳۳۴ در محله امامزاده حسن تهران بود. عمده هم سن و سالان سردار ناظری از آن محله بعدها در نیروهای ویژه ارتش (نوهد) به خدمت در آمدند. حاج محمد هم در سالهای منتهی به انقلاب به طور غیر رسمی و توسط برخی افسران ارتش که از رژیم پهلوی جدا شده و به مردم پیوسته بودند نخستین دوره‌های تکاوری خود را دید. بعد از انقلاب اسلامی نیز حاج محمد در پادگان لاهوتی تهران و تحت نظر امیرعلی سادات طوسی دوره ویژه تکاوری کلاه سبزهای ارتش را گذراند و به جهت نبوغ و آمادگی بالا بعد از مدت کوتاهی بعنوان مدرس و مربی در این دوره ها حضور یافت. از دیگر مربیانی که سردار ناظری تحت نظرشان دوره تکاوری دید استاد کرمعلی شجاعی بود که استاد بین المللی به حساب آمده و به پاسداران صلح سازمان ملل نیز آموزش می داد.

 

محمد ناظری فرمانده و بنیانگذار یگان ویژه تکاوری نیروی دریایی سپاه پاسداران ، مرکز آموزش هوابرد سپاه و از بنیانگذاران دانشکده فرماندهی و ستاد سپاه (دافوس سپاه) بود. وی رکوردار پرش هوایی در سطح تکاوری سپاه بود، متخصص در فنون دریایی، غواصی، بارریزی هوایی، هلی برن و رشته‌های رزمی از جمله جودو و همچنین از متخصصین طرح‌ریزی عملیات‌های منظم و نامنظم به‌شمار می‌رفت. او در ۱۱۷ روز ابتدای حضور نیروهای ایران در خلیج عدن نقش اساسی داشت.

تلاوت سوره مبارکه الرحمن به نیت این شهید

تماس بگیرید

2,499 بار دیده شده مقایسه
سردار شهید حاج محمد ناظری معروف به فرمانده ، دلاور آب های خلیج فارس ؛ برادر شهید تیمور ناظری و فرزند شهیده پروین کوثری از شهدای حوادث حج سال 1366

سردار شهید محمد ناظری متولد سال ۱۳۳۴ در محله امامزاده حسن تهران بود. عمده هم سن و سالان سردار ناظری از آن محله بعدها در نیروهای ویژه ارتش (نوهد) به خدمت در آمدند. حاج محمد هم در سالهای منتهی به انقلاب به طور غیر رسمی و توسط برخی افسران ارتش که از رژیم پهلوی جدا شده و به مردم پیوسته بودند نخستین دوره‌های تکاوری خود را دید. بعد از انقلاب اسلامی نیز حاج محمد در پادگان لاهوتی تهران و تحت نظر امیرعلی سادات طوسی دوره ویژه تکاوری کلاه سبزهای ارتش را گذراند و به جهت نبوغ و آمادگی بالا بعد از مدت کوتاهی بعنوان مدرس و مربی در این دوره ها حضور یافت. از دیگر مربیانی که سردار ناظری تحت نظرشان دوره تکاوری دید استاد کرمعلی شجاعی بود که استاد بین المللی به حساب آمده و به پاسداران صلح سازمان ملل نیز آموزش می داد.

اولین حضور جدی سردار ناظری در مناطق ناآرام به نخستین سالهای انقلاب و ایجاد ناآرامی توسط گروهک های ضد انقلاب بر می گردد. حاج محمد نیز در آن سالها در بسیاری از شهرهای ناآرام در دوران اوج اغتشاش حضور می یافت که از این، می توان به حضور و مبارزه علیه ضدانقلاب در غائله های گنبد، آمل و کردستان اشاره کرد. با آغاز جنگ تحمیلی در سال ۵۹ نیز حاج محمد بلافاصله به جبهه های حق علیه باطل شتافت و نخستین ماموریت او نیز شناسایی نیروهای دشمن در منطقه شوش دانیال بود که از قضا این عملیات شناسایی از یکی از قدرتمندترین و مجهزترین گردانهای رژیم بعث صورت پذیرفت.

هر چه جنگ پیش می رفت ارزش نیروهای ویژه و جنگ های نامنظم بیشتر به چشم می آمد و حاج محمد نیز بعنوان یکی از نیروهای زبده این مدل جنگ در بسیاری از عملیات های چریکی و نامنظم جضور جدی داشت. یکی از عملیاتی که تاثیر محسوسی در بالارفتن روحیه رزمندگان اسلام و تحقیر رژیم بعث داشت ماجرای پالایشگاه کرکوک و حانقین بود. چاه های نفت این دو شهر که از اهمیت خاصی برای رژیم بعث برخوردار بوده و حفاظت از این دو شهر بشدت مورد تاکید صدام ملعون بود، در همان دوران به خود دسته ای می بیند که لباس های محلی و الاغ خود را به آنجا می رسانند. این دسته، گروه حاج محمد ناظری بودند که با لباس مبدل خود را به منظقه کرک و خانقین رسانده و با انهدام پالایشگاه نفت آن دیار توانستند ضربه جدی به رژیم بعث وارد آورند. 

سردار ناظری در سال ۶۴ به عضویت نیروهای ویژه هوابرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که تحت نظر نیروی زمینی بود در می آید و در آن زمان با حاج قاسم سلیمانی نیز روابط نزدیکی را داشته است. برادر حاج محمد، یعنی تیمور ناظری نیز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده بود و مادر او نیز یکی از شهدای مظلوم فاجعه حج خونین سال ۶۶ بود. بعد از پایان دفاع مقدس نیر سردار حاج محمد ناظری همچنان به مربی بودن خود ادامه می دهد و مسئول دوره های متعدد جنگ های نامنظم و چریکی بوده و نفرات زبده بسیاری را بعنوان چریک و تکاور به بدنه نیروهای نظامی کشور معرفی کرده است. بعد از حمله امریکا به افغانستان و عراق و پس از آن که حضور نیروهای نظامی غربی نظیر ناتو، ارتش های کشورهای اروپایی و به خصوص ارتش امریکا در منطقه غرب آسیا حضور پررنگی پیدا کرده بودن، لازم بود تا نیروهای نظامی ایران حراست دقیق تری و گسترده تری از مرزهای خاکی و آبی کشور انجام دهند.

از این جهت بود که اواخر سال ۸۶ از طرف ستاد فرماندهی کل قوا نیروی دریایی سپاه مامور شد تا یگان ویژه ای به منظور حضور فعالانه در برابر نیروهای بیگانه در خلیج فارس و آمادگی لازم برای عملیات در مواقع ضروری تشکیل دهد. و این چنین بود که یگان های ویژه جنگ های نامنظم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس تشکیل شده و توانست تا حد بسیاری به موازنه قدرت حاضر در خلیج فارس منجر شود. فرماندهی این یگان های بر عهده سردار حاج محمد ناظری بود و او در جزیره فارور اقدام به تربیت نیرو و برگزاری دوره های تکاوری لازم برای مقابله با دشمن می پرداخت. مقابله جدی با دزدان دریایی سومالی، برقراری امنیت در منطقه استراتژیک خلیج فارس و حضور عزتمندانه در برابر نیروهای بیگانه در مواقع لازم، اتفاقاتی بود که با حضور نیروهای تحت اشراف سردار ناظری مانند یگان های تکاوری سید الشهدا علیه السلام در خلیج فارس افتاد. اتفاقی که به نظر بسیاری از کارشناسان توانست ایران را قدرتمندترین کشور حاضر در خلیج فارس نماید. در شاهکار نظامی اخیر، سردار حاج محمد ناظری یکی از فرماندهانی بود که به پیشبرد این عملیات حساس می پرداخت و نقش کلیدی در انجام موفقیت آمیز آن داشت. مدافعان حرم شهدای مدافع حرم بیوگرافی سردار محمد ناظری اخبار سوریه اخبار سپاه در سالهای اخیر و بعد ایجاد ناامنی در کشور سوریه و پس از آن که نیروهای نظامی ایران نیز در این کشور حضور مستشاری بهم رساندند، بخشی از نیروهای تربیت شده توسط سردار ناظری به جهت آمادگی های بالا و تخصص در جنگ های نامنظم به سوریه اعزام شدند تا بتوانند از حریم عمه سادات دفاع نمایند و مفتخر به حضور به عنوان «مدافعان حرم» گردند. از شاگردان سردار ناظری که در دفاع از حرم حضرت زینبت سلام الله علیها به افتخاز شهادت نائل امد می توان به شهید امیر سیاوشی اشاره کرد که در ریف جنوبی حلب و در دی ماه سال گذشته به شهادت رسید.

سردار محمد ناظری در سالهای گذشته و به واسطه حضور در مستند مسابقه فرمانده شبکه افق، مورد توجه مردم قرار گرفته بود و در سه فصل تولید شده از این مستند مسابقه بعنوان فرمانده ارشد حضور داشت. سردار محمد ناظری شب گذشته و بعد از انجام آموزش های روزمره و پس از سخنرانی در بندر لنگه در جزیره فارور خلیج فارس دچار ایست قلبی ناگهانی می شود و تلاش پزشکان برای احیای این رزمنده دلاور تا نیمه شب ادامه می یابد که متاسفانه به نتیجه نرسیده و نیمه شب گذشته سردار محمد ناظری بعد از عمری خدمت خالصانه و دلاورانه به سرزمین مقدس ایران همزمان با میلاد حضرت سیدالشهدا و قمر بنی هاشم علیهما السلام جان به جان آفرین تسلیم کرد. سردار حاج محمد ناظری فرمانده یگان نیروهای ویژه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شب گذشته بدلیل عارضه شیمیایی درگذشت و به درجه شهادت نائل شد.

برچسب:
اطلاعات کلی
نام و نام خانوادگی

محمد ناظری

نام مستعار

فرمانده

نام پدر

حسین

تاریخ تولد

1334/03/06

سن

61

تاریخ شهادت

1395/02/21

محل شهادت

بندر لنگه

شهادت در عملیات

منطقه دریایی نازعات

نحوه شهادت

سکته قلبی
عارضه ی شیمیایی

مزار شهید

امامزاده علی اکبر چیذر

درصد جانبازی

محله

امامزاده حسن علیه السلام

اطلاعات سازمانی
حوزه بسیج

247 محمد مصطفی صلی الله علیه

محدوده پایگاه

پایگاه مقاومت بسیج شهید ناطق نوری

پایگاه فعالیت

پایگاه مقاومت بسیج شهید ناطق نوری

مسجد فعالیت

مسجد امام جعفر صادق علیه السلام

یگان خدمت

یگان ویژه دریایی سپاه

سمت و رتبه

فرمانده

رسته خدمت

نیروی مخصوص

ویژگی های شهید
فرهنگی مذهبی

فعال هیئات مذهبی
مداح

ورزشی

استاد تاکتیک نظامی
استاد چتربازی
استاد دفاع شخصی
استاد راپل
رزمی
فوتبالیست

شغلی

پاسدار

تحصیلات

فوق لیسانس

رشته تحصیلی

علوم و فنون نظامی

وصیت نامه شهید

دانیال ناظری فرزند شهید: وصیت حاج محمد حمایت از ولایت فقیه بود


مراسم گرامیداشت و بزرگداشت رزمنده اسلام شهید سردار محمد ناظری امروز در حسینیه ثارالله با حضور فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران سرلشکر فدوی، فرمانده سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان سردار پاسدار رضا ترابی، سردار آزاد فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، پرسنل نیروهای مسلح استان هرمزگان و با حضور خانواده این شهید پاک و مطهر برگزار شد.

در ابتدای برنامه سردار ترابی فرمانده سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان به عنوان میزبان مراسم ضمن عرض خیر مقدم، عنوان کرد: سخن گفتن از مردی که همه ی ما او را با دلاور مردی هایش می شناسیم بسیار سخت و دشوار است و فردی که نمیدانم او را چه بنامم،سردار شهید،فرمانده شهید،رزمنده شهید و… اما می توانم در یک کلمه بگویم که ایشان برای ما حاج محمد است؛هر چند که تمام عناوین ذکر شده هم برای دلاور مردی همچون او کم است اما وی آنقدر خاکی بود که همان واژه آشنای حاج محمد را برایش به کار می برم.

وی در ادامه مطالبشان با اشاره به ویژگی های بارز آن شهید گفت: حاج محمد چه در زمان انقلاب،چه در زمان هشت سال دفاع مقدس و چه بعد از دوران جنگ خود را وقف این انقلاب و اسلام نموده بود و چه حیف که ایشان دیگر در میان ما نیستند.

در ادامه مراسم دانیال ناظری فرزند سردار شهید در ادامه مراسم ضمن تشکر از نیروی دریایی سپاه و سردار ترابی و مردم استان هرمزگان برای گرامیداشت شهید حاج محمد ناظری گفت: پدرم، حاج محمد ناظری به پیروی از ولایت فقیه بسیار اهمیت می داد و وصیت حاج محمد اصل ولایت فقیه بود که آن را عملی کنیم.

وی خاطر نشان کرد: ما بچه های حاج محمد، این قول را می دهیم که پرچمدار ولایت فقیه و پیرو راه شهید ناظری باشیم و هر جا لازم باشد این پرچم را بر زمین بکوبیم.

در ادامه ی این مراسم با شکوه فرمانده نیروی دریایی سپاه سرلشکر فدوی در ادامه ی این مراسم عنوان کرد: ما دورهم جمع شدیم برای گرامیداشت یاد یکی از نیروهای حضرت امام که در راه اسلام ثابت قدم بود و کسانی بودند که از روزهای اول انقلاب پاسدار انقلاب اسلامی بودند و سردار ناظری یکی از افراد خدادار اسلام بود.

سرلشکر فدوی خاطر نشان کرد: سردار ناظری به بهانه های مختلف توانستند یار امام باشند، پیرو امام و هم تکلم امام باشند. این ثبات قدم است که حائز اهمیت است که انسان 37 سال ثبات قدم بر مبنای اسلام دارد.

همانطور که ناظری جوان فرمودند؛ این نقطه عطف شیعه است؛ در واقع یعنی اینکه همه بفهمند پیامبر اسلام (ص) در همه ی جهات بر عالم ولایت می کرد. همین ولایت نسل به نسل از امامان و ائمه به حضرت امام منتقل شده است و به همین خاطر ذهن ها و دل ها مغتنم بشود.

وی ادامه داد: سردار شهید ناظری یکی از مشخصاتش بصیرت بود و مسلما در انقلاب اسلامی بصیرت در دل، زبان و ذهن است که سردار به آن اشاره کرد و یاد کرد. اگر این بصیرت وجود داشته باشد اثراتی که هست هیچ آسیبی به انقلاب وارد نخواهد کرد همانگونه که حضرت امام خمینی فرمودند پشتیبان ولایت باشید تا آسیبی به انقلاب نرسد.

وی اضافه کرد: همه انسان هایی که دل داده به خدا، ائمه، امامان هستند هم باید شکر کنیم و هم به آن بست دهیم. این یک ضمانت مهم و اساسی در برابر تک تک آسیب ها و ضربات است.حاج محمد عاقبت به خیر شد و به مقام رفیع شهادت نائل شد و این عاقبت به خیری آرزوی همه ی انسان هاست.

سرلشکر فدوی درادامه خظاب به برخی از مسئولین عنوان کرد، این ابتدایی ترین رسم جوان مردی است،وقتی ما در مسئولیتی قرار می گیریم که آن را از این انقلاب داریم و اگر انقلاب نبود، ما هم وجود نداشتیم و به دنبال آن مسئولیتی هم وجود نداشت که در آن قرار بگیریم،به انقلاب و آرمان های امام پشت نکنیم و در واقع وقتی ولایتمدار باشیم ترس برای مسئولین نباید معنی داشته باشد الان 37 سال است دشمنان هر اقدامی توانسته‌اند کرده‌اند اما چرا برخی می ترسند؟ وقتی ما در مسئولیت و جایگاهی قرار می‌گیریم که مربوط به انقلاب اسلامی است، حق نداریم بترسیم و مردم ما از هیچ قدرتی نمی‌ترسند و باور دارند همانگونه که امام خمینی فرمودند امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران با بیان اینکه بعد از ماجرای تسخیر لانه جاسوسی تحریم‌های امریکا هیچگاه علیه ایران کم نشده است، تصریح کرد: الان بعد از 37 سال برخی به قدرت شیطان بزرگ و تحریم‌ها رسمیت می‌بخشند و متاسفانه در سالهای اخیر یک سری افراد به این تحریم‌ها رسمیت داده و اثر وضعی آن را برای مردم علنی کردند که این کار از اواخر دولت قبل شروع شد و الان تشدید شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: بعد از برجام، مسئولان مختلف خارجی اصرار دارند که بگویند دشمنی تمام نشده اما برخی در داخل این را نمی‌فهمند.

دریادار فدوی ولایت فقیه را نقطه عطف انقلاب اسلامی و شیعیان دانست و اضافه کرد: اگر به این موضوع مهم توجه شود همه قدرتهای عالم هم نمی‌توانند خدشه ای به قدرت انقلاب اسلامی وارد کنند.

در انتهای مراسم سرلشکر فدوی اظهار کرد: انشاالله که در نیروی دریایی سپاه روند ایمان، باور به وعده های خدا، شور و ابتکار عمل همانند قبل در حال توسعه باشد راه آخرین شهید یعنی شهید ناظری، جلوه ی بسیار مفصل تری خواهد داشت.

گالری تصاویر شهید

پوسترهای شهید

مستند شهید

مستند خداحافظ فرمانده


شهید محمد ناظری یکی از تاثیرگذارترین فرمانده هان دوره جنگ تحمیلی و بعد از آن است. او با شهادت ناگهانی اش باعث شد ، مستند مسابقه فرمانده هم دچار شوک و غم و اندوهی بزرگ شود.

لطفا پیش از ارسال دلنوشته خود درباره شهید موارد زیر را مطالعه و بررسی نمایید.

الف) متن دلنوشته شما قبل از انتشار در وبسایت ، به طور دقیق بررسی می گردد و پس از تایید با نام خودتان برای عموم منتشر می گردد. بنابراین خواهشمندیم در ارسال متن خود دقت نمایید.

ب) در صورتی که دلنوشته ارسالی شما دارای محتوایی باشد که بتوان روی آن کار بیشتری کرد ، با هماهنگی خودتان ، ویراستاران وبسایت از نظر ادبی آن را ویرایش نموده و پس از ایجاد شاخ و برگ مناسب ، نسبت به انتشار آن در بخش های دیگر وبسایت اقدام می نمایند.

ج) توجه نمایید که از انتشار محتوای دارای اصطلاحات و الفاظ نامناسب ، محتوای مغایر با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و هرگونه محتوایی که رنگ و بوی سیاسی و جناحی داشته باشد ، جدا معذوریم.

د) استدعا داریم که فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی (Space) بیش‌ از‌ حدِ معمول ، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید. تنظیمات دقیق متن ارسالی شما توسط ویراستاران وبسایت انجام می گردد.

اولین کسی باشید که خاطره شهید می نویسد “سردار شهید محمد ناظری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دلنوشته ای برای این شهید نوشته نشده است.

شاید شما این را نیز دوست داشته باشید…